Růst v eurozóně téměř stojí, ale Španělsko šlape na plyn. Mezitím se americká ekonomika drží v kondici a střední Evropa ukazuje první známky zlepšení. Jak to všechno ovlivní vaše peníze a investice?
Eurozóna: Šedý únor bez výrazného zlepšení
Růst HDP eurozóny ve 4. čtvrtletí 2024 dosáhl pouze 0,1 %. To je nejnižší tempo za poslední rok. Německo a Francie dokonce zaznamenaly pokles, zatímco Španělsko zůstává světlou výjimkou s meziročním růstem 3,5 %. Domácí spotřeba v některých zemích lehce ožila, ale export a investice stagnují. Průmysl zůstává pod tlakem – a hrozba cel od prezidenta Trumpa situaci rozhodně neulehčuje.
Maloobchod? Spotřebitel zatím spí
Navzdory nízké nezaměstnanosti a růstu mezd se evropský spotřebitel drží při zemi. Maloobchodní tržby v závěru roku klesaly, a ani začátek roku 2025 nepřinesl obrat. PMI index nákupních manažerů ukazuje, že se sice situace nehorší, ale k obratu směrem nahoru to má ještě daleko.
ECB drží kurz: S úroky dolů
Evropská centrální banka v lednu opět snížila sazby – už popáté od léta 2024. I když inflace ustupuje a jádrová inflace je blízko cíle, ECB zůstává opatrná a připravuje trh na další možné snížení. Zároveň ale upozorňuje, že měnová politika je stále restriktivní.
USA: Růst pokračuje, FED zatím vyčkává
Americká ekonomika i na konci roku 2024 vykazovala pozitivní výsledky – HDP rostlo o 2,3 %. Tahounem byla domácí spotřeba, zatímco investice lehce zaostávaly. I přes mírné ochlazení zůstává trh práce silný a nezaměstnanost je stále nízká.
Překvapil lednový propad maloobchodu o 1,3 %, který byl způsoben extrémním počasím. Inflace je relativně klidná, a tak FED zatím se sazbami nehýbe, a to i přes tlak nové administrativy. Pokud však Trump skutečně spustí další vlnu cel, může to inflaci znovu roztočit.
Česko: Slabý průmysl, ale tržby a důvěra mírně rostou
Domácí ekonomika se ve 4Q24 konečně vymanila z recese. Maloobchodní tržby rostly, především díky vyšším mzdám a nízké inflaci. Průmysl je ale nadále slabý a doplácí hlavně na německé zpomalení. Index důvěry firem lehce vzrostl, spotřebitelská důvěra ale zůstává nízko.
ČNB snižovala sazby a základní úrok je na 3,75 %. Další snižování bude ale velmi opatrné, kvůli obavám z inflačních tlaků zejména u služeb.
Polsko a Maďarsko: Domácí poptávka táhne
Polská ekonomika roste – ve 4Q24 přidala silných 1,3 % a daří se především domácnostem. Mzdy rostou o více než 9 % a inflace zůstává vysoko, což nutí centrální banku držet sazby beze změny.
V Maďarsku se ekonomika vrátila k růstu po předchozí recesi. Inflace ale znovu nabírá na síle, hlavně kvůli cenám služeb. Centrální banka je zatím opatrná, ale možnost zvyšování sazeb se znovu dostává do hry.
Akcie a dluhopisy: nervózní, ale nepanikaří
Akciové trhy byly v únoru rozkolísané. Evropské akcie rostly, americké klesly kvůli obavám z Trumpovy politiky. Velký zájem byl o akcie bank, pojišťoven a technologických firem (například Nvidia s růstem tržeb o 80 %). V rozvíjejících se trzích se dařilo Polsku a Číně, zatímco Indie a Taiwan ztrácely.
Na dluhopisových trzích zůstává výnosová křivka relativně stabilní, ale nervozita kolem dalšího vývoje politiky USA je znát.
Co z toho plyne pro nás?
Ekonomika eurozóny zůstává slabá, ale ne v krizi. Americká ekonomika jede dál, i když pod hrozbou celních válek. Česko a region střední Evropy se začíná zvedat, ale průmysl zůstává v očekávání problémů. Centrální banky se snaží ladit politiku opatrně – v Evropě se snižuje, v USA se vyčkává, v Polsku a Maďarsku se spíše brzdí.
Na trzích je znát nejistota – investoři hledají jistotu ve zlatě a evropských aktivech. Pokud budou mírová jednání na Ukrajině úspěšná a cla se nakonec neuskuteční, mohli bychom být letos svědky opatrného optimismu.